A túlsúly és ami mögötte van

2025.01.21
Fotó: saját, gyökérzöldségek garnélával, tápláló kombináció ebédre vagy vacsorára.
Fotó: saját, gyökérzöldségek garnélával, tápláló kombináció ebédre vagy vacsorára.

A legtöbben abban kérnek tőlem segítséget, hogy hiába próbálnak egészségesen étkezni és rendszeresen mozogni, a súlyuk mégis makacsul tartja magát – vagy épp lassan, de folyamatosan gyarapszik. 

Ez egy gyakori és nagyon is érthető probléma, ami sokszor nem egyszerűen az elfogyasztott kalóriák számán múlik, hanem azon, hogy mi zajlik a szervezetben. A túlsúly mögött gyakran mélyebb összefüggések állnak. Nézzük, mik a leggyakoribbak:

- Bélflóra és anyagcsere: A bélflórád állapota közvetlen hatással van a hormonháztartásodra és az anyagcserédre. Ha a bélflórád egyensúlya megbomlik, az nemcsak emésztési problémákhoz vezethet, hanem hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz is.

- Hormonális ingadozások: Az inzulin, a kortizol, a pajzsmirigy-hormonok és a nemi hormonok mind kulcsszereplők, amikor a testsúlyról van szó. Ha bármelyikük egyensúlya felborul, az nemcsak fáradtsághoz, hanem makacs zsírpárnákhoz is vezethet.

- Lelki egyensúly: A stressz, az alváshiány és a lelki harmónia hiánya szintén nagy hatással lehet a hormonrendszered működésére és az evési szokásaidra is. A stressz miatti állandó kortizolszint-emelkedés nemcsak feszültséget okoz, hanem hízáshoz is vezethet – különösen a hasi tájékon. A szeretethiány vagy érzelmi hiányérzet pedig gyakran lehet az érzelmi evés kiváltója.

Mivel mindenki egyedi, személyre szabottan fontos megvizsgálni és feltérképezni, hogy mi a túlsúly oka és annak megfelelően beállítani az étkezést és életmódot. Ezért van az, hogy a kalóriaszámolásos csodadiéta és a szomszédnak működő étrend neked teljesen hatástalan, vagy éppen hízol is tőle.

Azért van néhány alapvető dolog, amivel támogathatod a szervezeted:

- Figyelj a bélflórádra: fermentált ételek, például savanyú káposzta vagy natúr joghurt fogyasztása támogathatja a bélrendszered egészségét. Mivel ezek egyéni toleranciától függően hatnak, érdemes figyelni a tested reakcióira, és megtalálni, mi működik számodra a legjobban.

- Kezeld a stresszt tudatosan: a relaxáció, napi séták vagy légzőgyakorlatok segíthetnek csökkenteni a kortizolszintedet. 

- Figyelj az alvásra: az elegendő és jó minőségű alvás nélkülözhetetlen a szervezet regenerálódásához és testi-lelki jóléthez. Az ideális az éjjel 11 előtti elalvás.

A túlsúly ugyanakkor sokkal többről szól, mint a külső szépség! Mögötte ott vannak az okok, amikkel foglalkozni kell és gyakran más negatív hatásokkal is együtt jár – erről írok legközelebb. 

Addig is, figyelj magadra, és keresd az egyensúlyt! 

Szeretettel,

Era