Önszeretet és önreflexió - a két legjobb csapatjátékos
Vezetői körben pozitív irány, hogy egyre gyakoribb téma az önismeret. Még egyet visszalépnék ebben, mert mi van az önismeret előtt? Az önszeretet. Kíváncsi vagyok-e magamra, elfogadom-e magam?
Mikor felmerül, hogyan teremthetünk olyan munkahelyi környezetet, ahol a csapattagok valóban jól érzik magukat, és a közös célokért dolgoznak, a válasz egyszerű és mégis komplex: minden ott kezdődik, hogy mi, vezetők hogyan bánunk magunkkal.
Ez talán nem az első dolog, ami eszünkbe jut, amikor a vezetői készségekről beszélünk, pedig meghatározza, milyen minőségben kapcsolódunk másokhoz. Miért?
- Mert, ha önmagunkkal túlzottan kritikusak vagyunk, akkor a csapattagokkal szemben is hasonlóan viselkedünk.
- Amikor azonban képesek vagyunk kedvesen és elfogadóan fordulni magunk felé, akkor a rugalmasságot, türelmet és empátiát adjuk tovább a csapatnak.
- Ha magunkkal szemben gyakoroljuk a megértést, a határaink védelmét, akkor nemcsak a stresszt kezeljük jobban, de inspirálóbbá is válunk a munkatársak számára és tőlük is nyitottabban fogadjuk a visszajelzéseket, igényeket.
A saját tapasztalatomból beszélek, mert kezdetben én sem álltam ezzel túl jól, míg aztán elindultam mélyebben az önismeret útján. Muszáj volt, mert bármennyire is jót szerettem volna, nem így érezték a körülöttem lévők. A szándékom jó volt, de a kivitelezésből hiányzott az empátia.
Aztán megértettem, hogy magammal is nagyon kritikus vagyok! Így aztán másokkal is az voltam.
Az önszeretet segített tisztábban látni a határaimat, erősségeimet, és megadta azt az érzelmi stabilitást, amelyre a kihívások idején szükségem volt. Így nyitottabban kezeltem már a kollégáimtól érkező visszajelzéseket, sőt, kértem kíváncsi voltam, mit gondolnak! Miben látnak másként, mint én magamat?
Miért fontos ez a munkahelyi légkör szempontjából?
Az önmagukkal harmóniában lévő vezetők hitelesebben tudják közvetíteni a támogató kultúrát, ami hosszú távon növeli a csapattagok elégedettségét, és javítja a munkahelyi légkört. A pszichológiai biztonság alapja az, hogy az emberek érzik, nemcsak szakmailag, hanem emberileg is értékesek.
A vezetői értékeléseim sokkal magasabbra emelkedtek, ahogy egyre több szívvel voltam jelen a mindennapokban. És bár a számok, eredmények és határidők világában néha úgy tűnhet, hogy ezek az "érzelmes" dolgok nem számítanak, valójában a hatékony együttműködés kulcsa éppen itt van elrejtve. Elképesztő dolgokat valósítottunk meg a csapattal, az eredményeink vitán felül kiválóak voltak, újító kezdeményezések jöttek.
Az alábbiakat érdemes elvégezni vezetőként:
- eltöprengeni, te mennyire vagy kedves önmagaddal?
- kipróbálni, hogy ha megértőbb leszel a saját hibáid iránt, milyen hatással van ez a vezetői stílusodra?
- megkérdezni kollégáidat, milyen érzés nálad hibázni? Hogyan érzik olyankor magukat?
Az önismeret és önszeretet kéz a kézben jár, én mégis azt gondolom, önmagunk szeretete alapvető fontosságú az életben, ahhoz is, hogy ismerkedni kezdjünk mélyebben a lelkivilágunkkal. Lesznek ott is olyan részek, amik nem tetszetősek, de elfogadással és önszeretettel meg tudjuk látni őket, fejleszteni vagy éppen elfogadni.
Ugyanígy kollégáinkkal, barátainkkal, családunkkal is elfogadóbbá válunk, ha megértjük, hogy a tökéletlenség a tökéletesség része.
Szeretettel,
Era